SERİ VE PARALEL BAĞLAMA-7.SINIF
24 12 2010

SERİ VE PARALEL BAĞLAMA-7.SINIF

Elektrik yüklerinin devre içinde akışı pil (üreteç) ile sağlanır. Pilin iki kutbu arasındaki potansiyel farkı ne kadar büyük olursa elektrik akımı da o kadar fazla olur.  
            -Seri devrelerde akım:
Seri ve paralel bağlı pillerden oluşan düzeneğe batarya adı verilir.
Bir pulun negatif kutbunun, ikinci pilin pozitif kutbuna gelecek biçimde bağlanmasına, seri bağlama adı verilir.

   

Üç pilin seri olarak bağlanması.

Seri devrelere bağlanan pil sayısı artarsa ampulün parlaklığı da artar. Seri devrenin her yerinden geçen akım şiddeti aynıdır.
-Paralel devrelerde akım:

Birden fazla pilin pozitif kutuplarının birbiriyle, negatif kutuplarında birbiriyle bağlanmasına, paralel bağlama adı verilir. Piller paralel bağlandığında devrenin potansiyelinde bir değişme olmaz. Potansiyeli değişmeyince devrenin akım şiddeti de değişmez.

Bazı durumlarda aynı devre içinde hem seri hem de paralel bağlama yapılabilir. Bu biçimde yapılan bağlamaya, karışık bağlama adı verilir.
Özdeş ampuller seri bağlandığında hepsi aynı parlaklıkta ışık verir. Ampullerden biri devreden çıkartılırsa tümü söner. Paralel bağlı ampuller özdeşse hepsinin parlaklığı aynı olur. Ampullerden biri çıkartıldığında diğer ampullerin ışık vermesi sürer. Işık veren ampullerin parlaklığı artar. Karışık bağlamada ise paralel kollardaki ampuller aynı parlaklıkta ışık verir. Ana koldaki paralel kollardakinden daha parlaktır.

   

Paralel bağlı pillerin oluşturduğu devre şeması.

197
0
0
Yorum Yaz