Samanyolu Gökadası-Galaksisi
01 06 2009

Samanyolu Gökadası-Galaksisi

http://www.bulutsu.org/evreninharitasi/galaxy.gifSamanyolu

Samanyolu, Dünya'nın yer aldığı Güneş Sistemi'ni de içinde barındıran galaksinin adıdır.

Samanyolu çubuk sarmal gökada sınıfındadır. Mahalli grupta, Virgo Süperkümesinde yer alır. İlk kez Democritus (M.Ö. 450- M.Ö 370) galaksinin varlığını iddia etmiştir. Galaksinin merkezi yaklaşık 80.000 - 100.000 ışık yılı olarak hesaplanmıştır. Yaklaşık olarak 400 milyar yıldız barındırdığı varsayılmaktadır.


Gözlem verisi: J2000 devri
Takımyıldız: Sagittarius (takımyıldız)
Sağ açıklık: 17h 45m 40.04s
Dik açıklık: −29° 00′ 28.1″
Mesafe: 2.48 ± 0.07 milyon ışık yılı
Gökada sınıfı: Sbc
Açısal çap (v): 360°


Bulutsuz gecelerde gökyü­züne baktığımızda boydan boya uzanan geniş, soluk ve buluta benzer bir ışık kuşağı görürüz; bu Samanyolu Gökadası'dır. Kuşağın kenar sınırları çok düzensizdir ve bazı kesimleri çok daha aydınlıktır. Gökadanın Güneyhaçı ta­kımyıldızına yakın kesimi o kadar karanlıktır ki, bu bölgeye Kömürçuvalı adı verilmiştir.

1609'da İtalyan astronom Galileo Galilei, o sırada yeni bulunmuş bir alet olan teleskopla gökyüzünü incelemeye girişti ve sonunda Samanyolu'nun milyonlarca ayrı yıldızdan oluştuğunu keşfetti. Bizim Güneş'imiz de bu yıldızlardan biridir. Çıplak gözle bakıldığında Samanyolu bir bulutmuş gibi gözükür, çünkü gökadanın yıldızları çıplak gözle tek tek ayırt edilemeyecek kadar uzaktadır.

Milyonlarca, hatta milyarlarca yıldızın bir araya toplandıkları büyük yıldız kümelerine gökada ya da galaksi denir . Güneş sisteminin de içinde bulunduğu Sa­manyolu, işte bu tür gökadalardan biridir. Samanyolu, gökadaların "sarmal gökada" de­nen sınıfına girer; çünkü bu gökadadaki yıldızların dağılım düzeni, ortası şişkin (yani dışbükey) bir disk ve bu diskten çıkan sarmal kollar biçimindedir. Dünya'mızın da içinde yer aldığı Güneş sistemi , diskin kenarına yakın bir yerde bulunmakta­dır. Buradan Samanyolu'na baktığımızda, bu diski kenarından görmüş oluruz; bu nedenle de Samanyolu bize bir ışık diski olarak değil bir ışık kuşağıymış gibi gözükür. Kömürçuvalı denen karanlık kesimler yıldızlar arasında kalan boşluklar değil, yıldızlar arası uzayda uzayıp giden dev toz ve gaz bulutlarıdır ve bunlar arkalarında kalan yıldızlardan gelen ışığı perdelerler.

Astronomlar Samanyolu Gökadasının 100 milyarın üzerinde yıldız içerdiğini sanmakta­dırlar. Bu çok büyük bir rakamdır ve Saman­yolu bilinen en büyük gökadalardan biridir. Gökadalar o kadar büyüktür ki, astronomlar bunların iki ucu arasındaki uzaklığı kilomet­reyle değil ışık yılıyla ölçerler. Bir ışık yılı, ışığın bir yılda alacağı yolun uzunluğudur ve yaklaşık 10 trilyon kilometreye eşittir. Sa­manyolu bir uçtan öbürüne yaklaşık 100 bin ışık yılıdır ve Güneş bu gökadanın merkezin­den yaklaşık 30 bin ışık yılı uzaktadır. Saman­yolu sistemi "yöresel küme" ya da "yerel grup" denen bir gökadalar grubunda yer alır.

738
0
0
Yorum Yaz