Çok Büyük ve Çok küçük sayılar/Hayatımızda çok büyük ve çok küçü
05 05 2009

Çok Büyük ve Çok küçük sayılar/Hayatımızda çok büyük ve çok küçü

ÇOK  BÜYÜK VE ÇOK KÜÇÜK SAYILAR NERELERDE KULLANILIR ?

Çok büyük ve çok küçük sayılar , basamak değerleri  çok olan ya da değerce çok küçük olan sayıları ifade ederken kolaylık sağlaması açısından matematiksel hesaplamalar açısından çok önemli bir buluştur.Bazı önemli sabit sayıların tanımlanmasında , detaylı hesaplamalarda , küçük kütleli ya da sonsuza yakın değerdeki mesafelerle ilgili işlemlerde vb. kolaylık sağlarlar.Şimdi çok büyük ve çok küçük sayıların kullanıldığı yerlere birkaç örnek verelim.

1-      Astronomide kullanılır.

Gezegenlerin uzaklıklarının ifade edilmesinde , mesafelerin hesaplanmasında çok büyük ve çok küçük sayıların kullanılması işlem kolaylığı sağlar.

2-      Kimyada kullanılır.

     Atomun kütlesinin hesaplanmasında, Avagadro sayısının hesaplanmasındaçok küçük sayılar kullanılır.Kimya bilim insanları ,çok küçük kütlelerdeki maddelerle ilgili hesaplamalar yaparken işlem kolaylığı ve ifade netliği açısından çok büyük ve çok küçük sayıları kullanırlar.

3-      Fizikte kullanılır.

Kütleler arasında çekim kuvveti , manyetik alanlar , dalga boyları , ışık hızı , enerji hesaplamaları vb.  incelemelerde çok büyük ve çok küçük sayıların kullanıldığını görürüz.

4-      Matematikte kullanılır.

Bazı önemli sabit sayılar ( e sayısı gibi ) ifade edilirken  çok büyük ve çok küçük sayılar kullanılır.Eski uygarlıkların matematiksel hesaplamalarda çok büyük ve çok küçük sayıları kullandıkları görülmüştür.

5-      Mühendislikte kullanılır.

Mühendislik hesaplamalarında , mimarlıkta , bilgisayar mühendisliğinde küçük verileri ifadesinde , detaylı hesaplama gerektiren geometrik  işlemlerde vb .  çok büyük ve çok küçük sayılar kullanılır.

20849
0
0
Yorum Yaz